Chodská Lhota

Chodská Lhota leží v malebné krajině mezi Kdyní a Pocinovicemi. Patří k ní místní části Štefle, část Výrova a osada Blahníky. Dohromady zde žije 430 obyvatel. První písemná zpráva pochází z r. 1325, kdy je obec, spolu s dalšími desíti, uváděna jako strážní ves v listině krále Jana Lucemburského. Uprostřed návsi je kaple sv. Václava postavena 1901 - 1903, sakrární stavba. Po jejím boku stojí pomník obětem v první světové válce. Při cestě z Chodské Lhoty směrem na Vítovky stojí u polní cesty malá kaplička zasvěcena Svaté Trojici, kde v posledních letech byly, v nočních hodinách, očitými svědky pozorovány záhadné světelné úkazy. Opravili jsme cestu na Vitovky v roce 2014 s pomocí dotace SZIFu. Dále je v obci škola postavena 1877, sokolovna z roku 1928, hasičská zbrojnice 1902 stavba dřevěné kůlny na nářadí, 1920 - 1921 první zděná stavba zbrojnice, dnes slouží jako moštárna. Nová zbrojnice 1973. Kolem obce se vypíná na severozápadě Dobrá hora (638 m n.m.), na západě Chlumek(642m n.m.), na jihovýchodě vrch Javorovice(587 m n.m.) a na východě Křížová hora (601 m n.m.). Veškeré informace o dění v obci vám poskytne velice ochotný kronikář pan Milan Zajíc, který tento koníček zdědil po otci. Jaroslav Nunvář je autorem většiny fotografií. Dále v obci velice dobře fungují kroniky spolků hasičů, mladých hasičů a zahrádkářů. 

V obci se pořádá mnoho akcí. Mezi významnější patří :

Turistický pochod Chodská Bůta založen roku 1988 osvětovou besedou v Ch. Lhotě. Dnes pořádají zahrádkáři. Dřevěná bota na špalku je Symbol turistického pochodu Chodská Bůta

Šteflovská pětka – založen v roce 1987, závod na lyžích, v případě nepříznivých sněhových podmínek – pěší procházka. Od roku 2013 Šteflovská pětka MUDr. Richarda Stehlíka, dlouholetý pořadatel akce.

V obci stále něco nového budujeme a vylepšujeme : v letech 2013-2014 se vybudovala čistírna odpadních vod společně s novou kanalizací, v roce 2014 byla opravena vlaková zastávka z roku 1951 Správou železniční cesty. Při revitalizaci zeleně vznikla v obci rarita - dřevěné sousoší znázorňující život na vesnici. Navrhl místní občan Kamil Novak, vysochal Ondřej Drábek z Choustníku u Tábora. Opravíme cestu na Vítovky s napojením na cyklostezku, vybudovali jsme dětské hřiště. Další raritou v obci jsou koryta, piřičky kobylinky, sloužila k napájení dobytka. Do dnešní doby se zachovala tři. Při Tříkrálové sbírce patří Chodská Lhota mezi nejštědřejší. Chloubou obce jsou mladí hasiči. Další zajímavostí v obci je dům č.p. 120 z jehož jedné kápělice teče voda do Úhlavy, Vltavy, Labe a Severního moře a z druhé strany do Chalupského potoka, Kouby, do SRN řekou Rgen do Dunaje a Černého moře. Pošumavské zemědělství obhospodařuje cca 800 ha.

 

Členem mikroregionů

Sdružení obcí Kdyňska

benzinová stanice diskotéka fotbalové hřiště houbaření kadeřnictví kaplička kostel možnost jízdy na koni možnost rybolovu pěší turistika přírodní park, rezervace sportovní hala veřejný internet autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika možnost koupání možnost ubytování prodejna potravin restaurace víceúčelové hřiště vlakové spojení

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Firmy v obci a jejim okolí


Kontakty

Kraj: Plzeňský kraj

Okres: Domažlice

Telefon: 379 798 264

Email: ou@chodskalhota.cz