Moderní dvacetitisícové město s bohatou historií a řadou možností, jak trávit volný čas. Přesně takový je jihomoravský Vyškov. Leží na řece Hané, asi 30 km severovýchodně od Brna.
První písemná zmínka o Vyškově pochází z roku 1141 z pera olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Výhodná poloha na křižovatce obchodních cest z Brna na Olomouc a Kroměříž a péče olomouckých biskupů předurčovala Vyškovu rozkvět a bohatství. Ze stejného důvodu však město zasáhlo několik válečných konfliktů: kolem roku 1423 Vyškov dobyli husité, o půlstoletí později byl vypálen za válek uherských vojskem krále Jiřího z Poděbrad a v 17. století během třicetileté války jej dvakrát obsadili a vyplenili Švédové.
Stavebně velmi pozitivně zasáhl do dějin města ve druhé polovině 15. století olomoucký biskup Tas Černohorský z rodu Boskoviců. Největšího rozkvětu dosáhl Vyškov koncem 17. století za panství biskupa Karla z Lichtenštejna, kdy byl díky svému zámku se zahradou dokonce označován jako „moravské Versailles“. Tuto slavnou epochu však ukončil v roce 1753 mohutný požár, při kterém shořelo téměř celé město. O zhruba 150 let později, v roce 1917, postihl Vyškov další velký požár, tentokrát byl zasažen střed města. Přes tyto černé dějinné okamžiky, k nimž je potřeba počítat i bombardování za 2. světové války, si srdce Vyškova dodnes zachovalo svůj starobylý ráz.
Ve Vyškově je dochována řada historických památek. Dominantou typického trojúhelníkového náměstí je renesanční radnice z roku 1569 s 57 metrů vysokou věží. Dále náměstí zdobí mariánský morový sloup z roku 1718, který připomíná morové epidemie, které v kraji řádily v letech 1713-1714. Významnou památkou na náměstí je i barokní kašna s motivem Ganymeda sedícího na orlu. Zbytky kamenného historického opevnění pocházejí z 15. století. V okolí náměstí lze navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl v 18. století přestavěn z původní pozdně gotické stavby do barokní podoby. Zajímavá je určitě také kaple sv. Anny jako jediná dochovaná pozdně gotická stavba z 16. století nebo raně barokní kapucínský kostel postavený roku 1617, který je typickým reprezentantem sakrální architektury kapucínského řádu. K Vyškovu také neodmyslitelně patří zámek, který byl přestavěn z gotického hradu a do současné podoby přebudován ve druhé polovině 17. století. K zámku patří zámecká zahrada s lodžií ze 17. století. V současnosti je zámek sídlem Muzea Vyškovska, které nabízí k prohlídce jak stálé expozice (historické, přírodovědné, archeologické, národopisné, umělecké), tak i aktuální tematické výstavy.
Současný Vyškov nabízí návštěvníkům vedle pohledů do historie také mnoho dalších atraktivních možností, jak zde prožít příjemné chvíle. Od roku 1965 je v centru města Vyškova otevřen ZOO PARK zaměřený na chov domácích a hospodářských zvířat z celého světa. Zejména děti ocení tzv. „Babiččin dvoreček“, kde návštěvníci přicházejí do přímého kontaktu s chovanými zvířaty. Součástí ZOO PARKU je také environmentální centrum Hanácký statek. Prohlédnout si zde můžete repliku hanáckého stavení z 19. století, dobové zemědělské stroje i vlastní expozici centra s interaktivními prvky. Velkou atrakcí Vyškova je DINOPARK s řadou modelů prehistorických zvířat, kinosálem a hřištěm pro děti. V těsné blízkosti areálu DinoPark se nachází vyškovská hvězdárna, kde můžete mít každé úterý a pátek hvězdy na dosah.
Příznivce staré vojenské techniky určitě zláká návštěva Muzea Letecké a pozemní techniky. Mezi nejstarší exponáty muzea patří části havarovaných letounů v průběhu 2. světové války. A jak po náročném dni ve Vyškově nejlépe relaxovat? Moderní AQUAPARK nabízí krytý i letní areál. V krytém areálu si můžete zaplavat v plaveckém bazénu, užít si legraci na dvou tobogánech, vyzkoušet si divokou řeku, zcela novou vířivou vanu, finskou saunu, parní saunu i masážní lavice. Venkovní areál aquaparku navíc prošel v letech 2020-2021 důkladnou rekonstrukcí. Díky ní získal nejen novou nerezovou vanu, ale i další atraktivní vodní lákadla.
Tak už nemeškejte a přijeďte si všechna tato lákavá místa užít osobně.