Kladruby

Kladruby se rozkládají v lesnaté krajině nad říčkou Úhlavkou, 30 km západně od Plzně při dálnici D5. První písemná zmínka o Kladrubech pochází z roku 1115, kdy český panovník Vladislav I. založil kladrubský klášter. Tento bývalý benediktinský klášter je nejvýznamnější památkou Kladrub. Jeho současná podoba pochází z 18. století, na jeho přestavbě se podílel i Jan Blažej Santini. Kladrubskému náměstí vévodí kostel sv. Jakuba, původně gotický, do dnešní podoby přestavěný v druhé polovině 18. století. Před ním jsou umístěny smírčí kříže. Uprostřed náměstí stojí mariánský barokní sloup z pískovce z roku 1701 a také kašna, která byla součástí kladrubského středověkého vodovodu. Na náměstí se nachází také budova nově otevřeného Regionálního muzea Kladrubska, v němž se koná mnoho kulturních akcí. Neopakovatelnou atmosféru má festival Hudební léto pořádaný v kostele Nabevzetí Panny Marie v klášteře. Okolní hluboké lesy a malebné údolí kolem řeky Úhlavky bývají oblíbeným cílem turistů stejně jako naučná stezka vedoucí okolím Kladrub, součástí které je zastávka u památného dubu u kláštera. Ve městě najdeme restauraci i ubytování.

Regionální muzeum Kladrubska, náměstí Republiky 90, 349 61 Kladruby, 702 160 605 www.muzeumkladruby.cz

Město Kladruby, náměstí Republiky 89, 349 61 Kladruby

IČ: 00259888, DIČ: CZ00259888

Muzeum československého opevnění

Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou objektů lehkého opevnění vz. 37 (lidově nazývaných řopíky), vybudovaných v roce 1938 jako hlavní obranné pásmo proti nacistickému Německu. Nachází se v těsné blízkosti kláštera v Kladrubech - 200 metrů od jeho brány u silnice směrem na Nýřany a dálniční přivaděč.

"Turistické cíle před sto léty"
Regionální muzeum Kladrubska a Město Kladruby zvou na výstavu "Turistické cíle před sto léty". Na desítkách starých pohlednic z celého světa uvidíte, jak v první polovině minulého století vypadala přímořská letoviska, lázeňská města, horské destinace, historická města a další vyhledávaná místa. Výstava se koná od 5. do 20. září 2023. Otevírací doba muzea je úterý - neděle od 10 do 16 hodin.

 

 

 

Členem mikroregionů

Stříbrský region

dětské hřiště fotbalové hřiště horolezecké terény kaplička klášter kostel možnost jízdy na koni možnost lovu naučná stezka pěší turistika telefon veřejný internet autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika informace muzeum pension prodejna potravin restaurace

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Firmy v obci a jejim okolí


Kontakty

Kraj: Plzeňský kraj

Okres: Tachov

Datová schránka: 2syb3q4

Telefon: 374 616 711

Telefon: 374 631 722

Fax: 374 631 090

Email: obec@kladruby.cz

Web: www.kladruby.cz

Web: www.muzeumkladruby.cz

Web: www.facebook.com/kladruby/

Web: cs-cz.facebook.com/muzeumkladruby/