Hostouň

Město Hostouň leží na úpatí hvozdů Českého lesa v polovině cesty mezi městečky Bělá nad Radbuzou a Poběžovicemi. Nejstarší zmínka o Hostouni se objevuje v r. 1238. K městu patří místní části : Babice, Holubeč, Hoštětice, Horoušany, Mělnice, Mirkovice, Přes, Skařez, Slatina, Svržno, Sychrov a Štítary. V současnosti zde dohromady žije 1300 obyvatel. Nejvýznamější historickou stavbou je kostel sv. Jakuba doplněný vysokou hranolovou věží, pravděpodobně z r. 1360. Kaple Božího těla, která stávala naproti hlavnímu vstupu do farního kostela, měla zajímavou historii, jejíž původ můžeme spatřovat v ponuré středověké legendě. Třetí významnou sakrální památkou je hřbitovní kaple zasvěcená Panně Marii. Na západním okraji Hostouně stojí hostouňský zámek obklopený neupraveným parkem. Dnes je využíván výchovným ústavem dětí a mládeže. Naproti tohoto areálu stojí bývalý vrchnostenský dvůr, v jehož čele stával pivovar. Nyní se zde nachází výrobní areál zemědělského podniku Meclovská zemědělská a.s. Druhý pivovar stál v místě, kde má nyní sídlo městský úřad. Pověstný byl v Hostouni a jeho okolí chov koní pro vojenské účely. První prezident České Republiky Tomáš Garrigue Masaryk měl koně Hektora, který pocházel z hostouňských stájí. Nyní se chovají koně na farmě paní Kodadové ve Svržně v počtu cca 100 kusů. Dvůr ve Svržně slouží jak pro rekreační, tak pro sportovní účely.

Město pořádá spoustu pravidelných kulturních a sportovních akcí. Více informací naleznete na www stránkách www.hostoun.cz. Partnerskou obcí Hostouně je německý Waldthurn.

Hlavní akcí je Svatojakubská pouť, která se koná v polovině července.

agroturistika hasičský sbor kadeřnictví kavárna, cukrárna kostel možnost jízdy na koni autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika hotel možnost ubytování pension prodejna potravin restaurace

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Firmy v obci a jejim okolíKontakty

Kraj: Plzeňský kraj

Okres: Domažlice

Telefon: 379 496 112

Email: podatelna@hostoun.cz

Web: www.hostoun.cz