Hostouň

Město Hostouň leží na úpatí hvozdů Českého lesa v polovině cesty mezi městečky Bělá nad Radbuzou a Poběžovicemi. Nejstarší zmínka o Hostouni se objevuje v r. 1238. K městu patří místní části : Babice, Holubeč, Hoštětice, Horoušany, Mělnice, Mirkovice, Přes, Skařez, Slatina, Svržno, Sychrov a Štítary. V současnosti zde dohromady žije 1300 obyvatel. Nejvýznamnější historickou stavbou je kostel sv. Jakuba doplněný vysokou hranolovou věží, pravděpodobně z r. 1360. Kaple Božího těla, která stávala naproti hlavnímu vstupu do farního kostela, měla zajímavou historii, jejíž původ můžeme spatřovat v ponuré středověké legendě. Třetí významnou sakrální památkou je hřbitovní kaple zasvěcená Panně Marii. Mezi další památky patří kaple sv. Judy Tadeáše ve Štítarech. V roce 2015 byla polorozpadlá kaple převedena z církve do vlastnictví města. To ji postupně za využití svých prostředků a dotačních prostředků EU, státu a kraje opravilo až do dnešní původní podoby. V roce 2023 byla kaple vyhodnocena Plzeňským krajem jako třetí nejlépe opravená kulturní památka kraje za rok 2022. Na horní části náměstí v Hostouni se nachází sousoší Nejsvětější trojice z roku 1722. To město nechalo opravit v roce 2018 a za její opravu získalo 1. cenu v soutěži Plzeňského kraje za nejlépe opravenou drobnou památku. Na západním okraji Hostouně stojí hostouňský zámek obklopený upraveným parkem. Dnes je využíván Výchovným ústavem dětí a mládeže, jehož zřizovatelem je MŠMT ČR. Naproti tomuto areálu stojí bývalý vrchnostenský dvůr, v jehož čele stával pivovar. Nyní se zde nachází skladový areál podniku LST Trhanov a.s. Druhý pivovar stál v místě, kde má nyní sídlo městský úřad. Pověstný byl v Hostouni a jeho okolí chov koní pro vojenské účely. Založen byl již v roce 1904, bohužel v souvislosti se zemědělskými reformami v roce 1964 byl zrušen. První prezident České Republiky Tomáš Garrigue Masaryk měl koně Hektora, jehož původ byl v hostouňských stájích. Nyní se chovají koně na farmě paní Kodadové ve Svržně v počtu cca 50 kusů. Dvůr ve Svržně slouží jak pro rekreační, tak pro sportovní účely.

Město pořádá spoustu pravidelných kulturních a sportovních akcí. Více informací naleznete na www stránkách www.hostoun.cz. Partnerskou obcí Hostouně je německý Waldthurn. Za dlouholetou spolupráci byla města oceněna v roce 2023 cenou Stavitelé mostů Centra Bavaria  Bohemia.

Hlavní kulturní akcí je Svatojakubská pouť, která se koná každoročně v polovině července.

agroturistika hasičský sbor kadeřnictví kavárna, cukrárna kostel možnost jízdy na koni autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika hotel možnost ubytování pension prodejna potravin restaurace

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Firmy v obci a jejim okolíKontakty

Kraj: Plzeňský kraj

Okres: Domažlice

Telefon: 379 496 112

Email: podatelna@hostoun.cz

Web: www.hostoun.cz