Zásada

 

Městys Zásada se nachází na úpatí Jizerských hor pod Černostudničním hřebenem v nadmořské výšce 520 m. V zimním období nabízí vyžití lyžařům sjezdovým na uměle zasněžované a osvětlené 500 m dlouhé sjezdovce, tak i lyžařům běžkařům na upravovaných běžeckých tratích. Turisté se nebudou nudit ani v letním období. Okolí nabízí spoustu zajímavých míst spojených značenými pěšími i cyklistickým trasami.

Zásada, městys založený na okraji pohraničního hvozdu starobylým rodem Čuchů. Bývala to původně tvrz zmíněného rodu, který ve 14. století požíval rytířské hodnosti a jehož členové se připomínají již za času panování Karla IV. Kolem tvrze povstala ves Zásada. Nejznámějším členem rodu Čuchů byl Jan Čuch, který patřil k nejpřednějším oblíbencům krále Václava IV. A zastával funkci maršálka. V první polovině 15. století patřil rodině Čuchů mimo jiné také hrad Navarov, který se nalézá v okolí Zásady.

Tolik o založení obce píše místní kronika. Přibližný rok založení Zásady můžeme určit podle sousední obce Držkov, založené za vlády Jana Lucemburského kolem roku 1310.

Významnou byla Zásada především na přelomu 19. a 20. století, kdy se v obci dařilo sklářskému průmyslu. Díky bohatství místních výrobců a obchodníků se Zásadě začalo říkat Malá Paříž. V té době vzniky i dvě významné stavby a to Masarykova základní škola s sokolovna.

Z dříve velkého počtu sportovních oddílů dnes funguje nejaktivněji Sportovní klub Zásada, který kromě dospělé a mládežnické kopané v areálu hřiště pořádá mnoho sportovních, kulturních a společenských akcí. Dále také Tělocvičná jednota pod Českou obcí sokolskou, která využívá pro akce budovu sokolovny a to především pro loutkový divadelní soubor Prokůpek. Známá je Zásada i díky svému Zásada Ski Centru - nadmořská výška 520-635 m, v areálu 2 sjezdovky - 1. dětská 100 m dlouhá, 2. sjezdovka 500m dlouhá - parkoviště pro cca 100 vozů v areálu - umělé zasněžování.

V současnosti se v obci podařila výstavba souboru nových rodinných domků a v posledních letech roste i počat obyvatel, který se nyní pohybuje okolo 900. V posledních letech se podařilo zrekonstruovat budovu úřadu, která má kompletně nový plášť s ve které se nachází ordinace obvodního lékaře, knihovna a společenská místnost, ve které probíhá každoročně vítání občánků a další společenské akce. V obci také funguje stomatologické ordinace. Stejnou rekonstrukcí prošla i budova mateřské školky a postupně se pracuje i na opravě rozsáhlé budovy Masarykovy základní školy, která je spádová pro několik okolních obcí.

Významným podnikem v Zásadě je Preciosa Ornela, která své výrobky vyváží do mnoho zemí světa. Dává také pracovní příležitost místním i lidem z blízkého okolí. Velký úspěch má také drobná výroba bižuterie a vánočních ozdob, kterou se zabývá několik drobných firem a také místní palírna Style Bohemia. V minulém roce zahájil svoji činnost v Zásadě i minipivovar Rezek, který kromě produkce vlastní řady několika druhů zlatavého moku nabízí i zázemí hostince.

Nejvýznamnější památkou v obci je kaple sv. Prokopa. Ta je druhou největší kaplí v Čechách. Byla postavena v roce 1749 podle návrhu zednického mistra Jiříka Folkerta ze Železného Brodu. Kaple je postavena v barokním slohu. Uvnitř kaple se nalézá nádherně vyřezávaný oltář i velmi pěkné olejomalby. Do roku 1859 se u kaple hrávaly pašijové hry.

běžkařské terény kostel odtahová služba veřejný internet autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika lyžařský vlek prodejna potravin restaurace

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Kontakty

Kraj: Liberecký kraj

Okres: Jablonec nad Nisou

Telefon: 483 385 187

Telefon: 483 385 188

Telefon: 724 184 674

Email: sekretariat@zasada.cz

Email: starostka@zasada.cz

Web: www.zasada.cz