Železná Ruda

Město Železná Ruda leží 754 m nad mořem. Vzniklo v 1. polovině 16. století na významné obchodní stezce s Bavorskem. Dominantou obce je kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy (1729 - 1732). Největší rozkvět města přinesl rozvoj sklářství. V současné době je Železnorudsko největším turistickým střediskem pro zimní i letní dovolenou.

Pojďte s námi v Rudě odolávat nudě – „Železnorudsko Vás baví“

Pokud jste romantická duše, máte s sebou děti či babičky a dědy a toužíte po nevšedním zážitku, vyjeďte si na projížďku kouzelnou přírodou s kočárem taženým koňským spřežením. Ovšem ojedinělý zážitek Vám poskytne i jízda sedačkovou lanovkou na Pancíř. Leckdo pojme obavu z jejího „retro“ vzezření, ale jakmile nasednete, uchvátí Vás pohled na nezapomenutelná panoramata šumavské přírody. Srdce Vám rozbuší sjezd z Pancíře na koloběžkách. Neméně lákavý pohled Vám poskytne výhled z nově postavené rozhledny na šumavském Špičáku.

Několik ledovcových jezer i s vodopádem Bílá strž jsou dostupná jak pro pěší turisty, tak pro cyklo turisty. Ne nadarmo je Železnorudsko největším turistickým střediskem s nabídkou nejvíce cyklotras bez automobilového provozu. O letních prázdninách pak celou oblastí jezdí cyklobus. Velkou výhodou je též blízkost hranic s Německem a návaznost na Národní park Bavorský les.Spoustu zajímavých informací načerpáte na některé z naučných stezek, z nich největším lákadlem je „ Utajená obrana Železné opony“.V samém centru našeho městečka můžete navštívit některé z muzeí: Šumavské, Historických motocyklů s expozicí Český kráter a Počátky lyžování na Šumavě. Dětské tvářičky rozzáří Království skřítků. Milovníci adrenalinu jistě uvítají nově otevřenou elektronickou střelnici, lanové centrum, slalomové káry, motokáry či paintball arenu.. Příjemný relax si vychutnáte ve wellnessu. Protáhnout tělo a zasoutěžit s přáteli zvládnete na bowlingu.Několik cukráren, restaurací, barů či místní pivovar Vám poskytne přístřeší s nabídkou dobrého gastronomického zážitku.Návštěvu na Železnorudsku však můžete spojit i s některou z připravovaných akcí.

Informační turistické centrum:

1.máje 12

340 04 Železná Ruda

tel. 376 397 033

Vodní elektrárna Černé jezero

Rozhledna Špičák je přístupná od 15.6. do 15.9 2018.
Rozhledna Pancíř v zimním období mimo provoz, v letním období otevřena.
Muzeum Šumavy Železná Ruda norm. prov. doba.

Výstavy a expozice na Železnorudsku:

Historické motocykly – stálá expozice v „Zámečku“ v Železné Rudě
Historie lyžování na Železnorudsku – stálá expozice v Enviromentálním centru v Železné Rudě
Český kráter – stálá venkovní geologická expozice u Základní školy v Železné Rudě

NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM ŠUMAVY, ENVIRONMENTÁLNÍ CENTRUM ŽELEZNÁ RUDA A TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM1. máje 12, Železná Ruda.

Naše expozice – historie lyžování, bobr evropský, čáp černý, jelen lesní, byliny a houby, expozice šumavských lesů, geologie a geomorfologie.

MUZEUM ŠUMAVY, pracoviště Železná Ruda – Javorská 154, Železná Ruda, expozice sklářství, hamernictví, lidový nábytek

PIVNÍČKOVO A KŘEMELNÍČKOVO KRÁLOVSTVÍ - ÚT – NE 10.00 – 17.00, 737 441 332

KRÁLOVSTVÍ SKŘÍTKŮ, KRÁMEČEK – ul. 1. máje, vedle Pohádkové cukrárny, na telefonický dotaz – 737 441 332

Upřesnění k akcím, příp. jejich doplnění naleznete v Železnorudském zpravodaji nebo na www.sumava.net/itcruda , ITC Železná Ruda, tel./fax: 376 397 033, e-mail: itcruda@sumava.net. Změna programu vyhrazena.

 

autoservis benzinová stanice běžkařské terény cykloservis hasičský sbor houbaření chráněnná krajinná oblast kaplička kostel lékař parkoviště pěší turistika policejní služebna pošta taxislužba veřejný internet WC autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika hotel lyžařský vlek možnost koupání možnost ubytování pension prodejna potravin restaurace tenis vlakové spojení

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Video prohlídky

Firmy v obci a jejim okolí

Kontakty

Kraj: Plzeňský kraj

Okres: Klatovy

Telefon: 376 361 211

Telefon: 376 397 033

Email: muruda@zeleznaruda.cz

Email: itcruda@sumava.net

Web: www.zeleznaruda.cz

Web: www.sumavanet.cz/itcruda