Vavřinec

Až do samého srdce Moravského krasu zasahuje katastr obce Vavřinec. V jedné z pěti místních částí -  Punkevním žlebu - je vchod do vyhledávaných Punkevních jeskyní a lanovkou se odtud lze dostat až k propasti Macocha. Dalším nástupním místem pro návštěvu Punkevních jeskyní v Punkevním žlebu je Skalní mlýn, kde návštěvníci najdou moderní návštěvnické středisko Dům přírody Moravského krasu. I další místní části se rozkládají na území Moravského krasu. Sloučené obce získaly jméno po největší z nich. Ve Vavřinci je i sídlo obecního úřadu. Místní části Vavřinec, Veselice i Suchdol leží na zvlněné náhorní rovině nad Pustým žlebem, do které je krásný výhled z rozhledny Podvrší nad Veselicí. Nejmenší místní část Nové Dvory bývala hospodářským dvorem nedalekého hradu Blansek. Ke zřícenině hradu vede z Nových Dvorů Tereziánská lipová alej.

První písemná zmínka o obci je z roku 1267. Pustá krajina byla postupně osídlovaná lidmi, kteří zásobovali hrad Blansek zemědělskými produkty a zakládali i vesnická sídla. Z hradu je dnes jen zřícenina a vliv na život lidí mají spíše krásy okolní přírody. Unikátní krasové jevy lákají do oblasti mnoho turistů.

V roce 2015 bylo ve Veselici otevřeno Muzeum včelařství Moravského krasu, jehož vybudování bylo iniciováno veselickým spolkem Včela lidem. Ve víceúčelové budově je umístěna expozice o historii včelařství v regionu a v sezóně zde návštěvníci najdou i informační centrum.

V místních částech najdou občané dostatečné zázemí pro společné aktivity. Ve Vavřinci, Veselici a Suchdole mohou využívat víceúčelové budovy, ve Vavřinci slouží sportovcům od roku 2010 zatravněné fotbalové hřiště a ve Veselici a Suchdole lze využívat hřiště pro menší sporty.

Obecní úřad Vavřinec je zřizovatelem tří místních knihoven. Aktivní místní spolky a vytváření dobrých podmínek pro rovnoměrný rozvoj všech místních částí byly hlavní důvody, pro které získala obec Vavřinec ocenění Vesnice Jihomoravského kraje roku 2011.

Každá z místních částí může sloužit jako výchozí místo pro pěší turisty i cyklisty. Z Vavřince se po zelené lze dostat až k rozcestníku v Pustém žlebu a odtud po červené až k Macoše. Suchdol stojí za návštěvu, protože vyniká malebnou původní vesnickou zástavbou. Z Veselice lze vyrazit po modré na rozhlednu Podvrší a pak dál lesy směrem na Blansko. Největším lákadlem je ale Macocha a krasové jevy v okolí, kam také míří nejvíce turistů.

 

 

 

fotbalové hřiště kaplička parkoviště autobusové spojení jeskyně pivnice rozhledna víceúčelové hřiště zřícenina

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Video prohlídky

Kontakty

Kraj: Jihomoravský kraj

Okres: Blansko

Telefon: 516 435 414

Email: obec@vavrinec.cz

Email: starosta@vavrinec.cz

Web: www.vavrinec.cz