Blansko

Brána Moravského krasu

Jen málo turistických lokalit v České republice nabízí tak unikátní spojení historických, kulturních a technických památek s množstvím přírodních zajímavostí, jako právě oblast Blanenska a Moravského krasu. Blansko samotné je ale především moderním městem nejen se zajímavou historií, ale také s bohatým kulturním životem, sportovním zázemím pro všechny druhy rekreačních sportů a hlavně rozvinutou turistickou infrastrukturou, která z něj dělá ideální místo pro rodinné výlety či strávení dovolené.

Zámek a Muzeum Blanenska
Renesanční zámek vznikl postupnými přestavbami gotické tvrze, dnes jeho vnitřní nádvoří obklopuje arkádový ochoz. V zámeckých historických interiérech najdete několik salonů s dřevěnými kazetovými stropy. V minulosti patřil rodu Gellhornů a následně Salmům, kteří ho využívali jako své letní sídlo. Pobývala zde řada významných osobností (lékař a archeolog Jindřich Wankel, spisovatel Ferdinand von Saar nebo Karolina Meineke). Muzejní expozice se zaměřují na regionální historii. Za zmínku stojí především nově zrekonstruované expozice blanenské umělecké litiny a archeologické expozice Cesta do pravěku Blanenska. Můžete se zde seznámit s hrady v okolí Blanska a objeviteli Moravského krasu. Muzeum nabízí také interaktivní expozice a prohlídkové trasy pro rodiny s dětmi.
www.muzeum-blanenska.cz

Dřevěný kostelík
Je jedním ze šesti dřevěných kostelíků převezených do naší republiky z Podkarpatské Rusi. Pochází z Nižného Seliště, je postaven ve stylu rusínské gotiky a zasvěcen sv. Paraskevě. Jeho stavba byla zahájena v roce 1601, dokončena v roce 1641 a do Blanska byl vlakem převezen v roce 1936, kde byl během tří měsíců znovu sestaven. Stavbě dominuje štíhlá čtyřboká věž se čtyřmi nárožními věžičkami, interiér kostelíka zdobí původní pravoslavné ikony.
www.drevenykostelik.cz

Kostel sv. Martina
Blanenská farnost s kostelem sv. Martina patří mezi nejstarší na Moravě. První historická zpráva pochází z roku 1136 z Letopisu kanovníka Vyšehradského. Barokní podobu dostal kostel v letech 1672–1691. Ve věži kostela se nachází zvon Poledník, který pochází z počátku 13. století a patří mezi nejstarší zvony na Moravě. V kostele se nachází hrobka Rožmitálů a Gellhornů a v těsné blízkosti kostela památník a rozárium Karoliny Meineke, první ženy anglického krále Viléma IV., která zemřela v Blansku. Ve zvonovém patře kostela je otevřena vyhlídka na město.
www.farnostblansko.cz

Aquapark Blansko
Blanenský aquapark s tobogánem, skluzavkou a divokou řekou je v letních měsících otevřen denně. Nabízí celodenní zábavu pro celou rodinu. Děti se zde vyřádí na tobogánu a skluzavkách, v malém vyhřívaném bazénku nebo na dětském hřišti s prolézačkami a houpačkami. Dospělí mohou využít venkovního bazénu 50×25 m, plavecké dráhy a skokanské můstky nebo kurty na plážový volejbal. Samozřejmostí je pak restaurace s barem a venkovním i vnitřním posezením.

Rekreační oblast Palava
V horkých letních dnech se můžete také osvěžit v přírodním koupališti rekreační oblasti Palava, které se nachází na samém okraji města, v bezprostřední blízkosti lesů Moravského krasu. V areálu najdete travnatou i písečnou pláž, dětské hřiště, minigolf a stánky s občerstvením.

Za sportem!

Všechna hlavní sportoviště jsou v Blansku soustředěna na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka (zimní stadion, tenisové i volejbalové kurty, fotbalový a baseballový stadion, skatepark), okolo kterého vede kilometrový okruh pro in-line bruslení. Také cyklisté si mohou léto v Blansku a Moravském krasu užít naplno. Každý víkend jezdí z Blanska cyklobusy, které přepravují kola z blanenského údolí do okolí, odkud je možné poznávat Moravský kras na kole bez zdolávání velkého převýšení.

Blansko žije v průběhu roku také bohatým kulturním životem, kromě pravidelných koncertů a divadelních představení se tradicí stalo zejména Vítání sv. Martina se svým jarmarkem tradičních řemesel, přehlídkou mladých a ročníkových vín a historickým průvodem v čele se svatým Martinem na bílém koni.  Nenechte si ujít ani dubnové Zahájení turistické sezony, které se nese v turisticko-recesistickém duchu a je spojeno s vytvářením nových českých rekordů. Přijměte tedy pozvání do našeho města, nudit se zde nebudete!

KONTAKT: 

Informační kancelář Blanka 
Rožmitálova 6, 678 01 Blansko Tel. 516 410 470, 516 775 185
e-mail : infocentrum@blansko.cz 
web: www.blansko.czwww.blanensko.cz
FB: www.facebook.com/blansko.cz

autoservis benzinová stanice kostel odtahová služba parkoviště policejní služebna taxislužba vlak - místní trať autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika hotel informace jeskyně možnost koupání možnost ubytování muzeum pension pivnice prodejna potravin restaurace zámek

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Video prohlídky

Firmy v obci a jejim okolí
Kontakty

Kraj: Jihomoravský kraj

Okres: Blansko

Telefon: 516 410 470, 516 775 185

Email: infocentrum@blansko.cz

Web: www.blansko.cz

Web: www.blanensko.cz

Web: www.facebook.com/blansko.cz

Adresa: Rožmitálova 6, 678 01 Blansko