Blansko

brána Moravského krasu

Jen málo turistických lokalit v České republice nabízí tak unikátní spojení historických, kulturních a technických památek s množstvím přírodních zajímavostí, jako právě oblast Blanenska a Moravského krasu. Blansko samotné je ale především moderním městem nejen se zajímavou historií, ale také s bohatým kulturním životem, dokonalým sportovním zázemím pro všechny druhy rekreačních sportů a hlavně rozvinutou turistickou infrastrukturou, která z něj dělá ideální místo pro rodinné výlety či strávení dovolené.

Zámek a Muzeum Blanenska Renesanční zámek stojí na místě původního gotického manského dvora, zmiňovaného v pramenech ve 14. století. Budova má čtyřkřídlou dispozici s vnitřním obdélníkovým nádvořím s pilířovými arkádami. Renesanční podobu dostal zámek počátkem 17.století. Pobývala zde řada významných osobností, např. lékař a archeolog Jindřich Wankel, spisovatel Ferdinand von Saar nebo Karolina Meineke. Sídlo Muzea Blanenska s expozicemi s regionální tématikou – např. historie výzkumů Moravského krasu, expozice umělecké litiny, historické interiéry, chemická laboratoř barona Reichenbacha nebo zbrusu nová archeologická expozice.

Kostel sv. Martina Barokní stavba z let 1672 — 1691. Původně zde stál románský (později gotický) kostel, založený v 1. pol. 12. století olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem. Starobylý zvon ve věži kostela je jedním z nejstarších na Moravě. Památník Karoliny Meineke - první ženy anglického krále Viléma IV. se nachází v těsné blízkosti kostela sv. Martina. V roce 2008 bylo v jeho okolí na její počest vysazeno rozárium.  V letních měsících je ve věži kostela zpřístupněna vyhlídka na město.

Dřevěný kostelík Pochází z Nižního Seliště na Podkarpatské Rusi. Postaven byl roku 1601 a zasvěcen pravoslavné světici sv. Paraskivě. Do Blanska byl převezen v roce 1936. Dnes slouží církvi Československé husitské a Českobratrské evangelické.

Aquapark a krytý bazén Moderní aquapark s tobogánem a skluzavkou, divokou řekou s houpacím bazénkem, písečnou pláží, dětským bazénkem a restaurací s vnitřním i venkovním posezením. V krytém bazénu se nachází rehabilitační centrum. S aquaparkem je propojen zimní stadion s ledovou a in-line plochou.

Sportovní ostrov Ludvíka Daňka Centrum sportovních aktivit v Blansku. Nachází se zde aquapark a krytý bazén, zimní stadion, tenisové a volejbalové kurty. Na ostrově najdete také sportovní halu se spinning centrem, skatepark nebo baseballové hřiště. Okolo celého ostrova vede nově vybudovaný okruh pro in-line bruslení.

 

Rekreační oblast Palava Oblast s přírodní vodní nádrží Palava, která byla v roce 2009 vyčištěna a opravena. Nachází se zde minigolf, písečná pláž s hřištěm na volejbal či nohejbal, dětské hřiště a množství občerstvovacích zařízení.

Blansko žije v průběhu roku také bohatým kulturním životem, kromě pravidelných koncertů a divadelních představení se tradicí stalo zejména Vítání sv. Martina se svým jarmarkem tradičních řemesel a programem, jehož hlavním lákadlem je historický průvod v čele s Martinem na bílém koni, dále Historický jarmark, který nabízí celodenní kulturní program pro malé i velké, a Zahájení turistické sezony, které se nese v turisticko-recesistickém duchu a je spojeno s vytvářením nových českých rekordů. Přijměte tedy pozvání do našeho města, nudit se zde nebudete!

KONTAKT: Informační kancelář Blanka Rožmitálova 6, 678 01 Blansko Tel. 516 410 470 Fax:516410480

e-mail : infocentrum@blansko.cz 

web:     www.blansko.cz

            www.blanensko.cz

7.3. - 2.6.2019 Výstava Dějiny udatného národa českého, Muzeum Blanenska

13.6. - 27.10. Výstava Blanenský vynálezce Erich Roučka, Muzeum Blanenska 

27.6. - 27.10. Výstava Jeskyňáři: půlstoletí objevů v Moravském krasu, Muzeum Blanenska

29.11. - 23.12. Otevřený Bar U Stromu  - vánoční občerstvení

autoservis benzinová stanice kostel odtahová služba parkoviště policejní služebna taxislužba vlak - místní trať autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika hotel informace jeskyně možnost koupání možnost ubytování muzeum pension pivnice prodejna potravin restaurace zámek

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Video prohlídky

Firmy v obci a jejim okolí
Kontakty

Kraj: Jihomoravský kraj

Okres: Blansko

Telefon: 516 410 470

Email: infocentrum@blansko.cz

Web: www.blansko.cz

Web: www.blanensko.cz