Hranice

Hranice jsou významným kulturním a průmyslovým městem s bohatou architekturou a výjimečnými přírodními zajímavostmi. Leží v prostoru Moravské brány převážně na pravém břehu řeky Bečvy, v nadmořské výšce cca 260 m a žije v nich zhruba 19 tisíc obyvatel. Těsně před tím, než řeka Bečva dosáhne města, protéká hlubokým údolím, tzv. teplickým kaňonem. Na jeho obou březích se rozprostírá unikátní krasové území zvané Hranický kras, v němž se nacházejí mj. dva jedinečné přírodní výtvory.

Prvním je Hranická propast. Jícen Propasti je dlouhý 104, široký 34 a hluboký 69,5 metrů. Jeho zdánlivé dno tvoří zelené jezírko, ale Propast pokračuje podstatně hlouběji, obřími prostorami zatopenými kyselkou. V září 2016 dosáhl dálkově řízený robot rekordní hloubky 404 metrů pod hladinou, čímž se Hranická propast stala nejhlubší zatopenou propastí na světě. Za svoji extrémní hloubku vděčí právě kyselce. Propast a její okolí jsou součástí Národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic.

Druhým unikátem jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně ležící na území stejnojmenné národní přírodní památky. Vytvořila je také kyselka a mají proto specifické mikroklimatické podmínky, které umožnily vznik jedinečné výzdoby. Stěny zdobí krystaly vzácného minerálu aragonitu a různé typy hydrotermálních sintrů, např. raftové stalagmity nebo kulovité sintrové povlaky připomínající pocukrované koblihy. Jsou nejteplejšími jeskyněmi u nás s celoroční stálou teplotou vzduchu okolo 14,5°C.

Nedaleko Hranic leží malebné lázně Teplice nad Bečvou, kde se léčí především nemoci srdce a krevního oběhu. Hlavním léčebným prostředkem je zde opět kyselka, tedy minerální voda s vysokým obsahem oxidu uhličitého, která se používá k vanovým koupelím. Čerpá se z hlubokých vrtů a na několika místech je možné ji i ochutnat.

Dalšími atraktivními zajímavostmi historického centra Hranic jsou: Farní kostel Stětí sv. Jana Křtitele, renesanční zámek s arkádami, unikátně zastřešenou dvoranou a Muzeem na zámku se stálou expozicí historických zbraní a modelem města Hranic z 18. století. Milovníci vyhlídek si přijdou na své v budově staré radnice, kde se kromě muzea s gotickým sálem nachází i vyhlídková věž. Lákavou novinkou jsou komentované prohlídky bývalých vojenských ústavů, nebo prohlídky města s průvodcem. Dále je možno navštívit Galerii Synagoga, židovský hřbitov často vyhledávané poutní místo Kostelíček nebo technickou památku viadutky.

Město Hranice nabízí i spoustu možností aktivního trávení volného času. Lákavý je moderní aquapark s vodními atrakcemi vhodný pro celou rodinu v létě i zimě, bikrosová dráha, tenisové kurty, golfové hřiště v Radíkově, 161 kilometrů dlouhá cyklostezka Bečva a mnoho dalšího.

Kdy je dobré přijet:
Duben – Evropské jazzové dny, Hranice, www.mkz-hranice.cz, Květen - Zámecká rallye historických vozidel, Hustopeče nad Bečvou, www.ihustopece.cz - Otevírání Kolonády v lázních Teplice n. B. - Air-auto-moto veteranfest, Drahotuše - Helfštýnský okruh, Helfštýn , Červen - Pivní slavnosti, Bělotín, www.belotin.cz - Hranický Rockfest, Hranice, www.mkz-hranice.cz, Červenec – srpen - Hranické kulturní léto (koncerty všechny žánrů u zámku nebo v městském parku), Hranice, www.mkz-hranice.cz - Promenádní koncerty, lázně Teplice nad Bečvou, www.lntb.cz Červenec - Anenská pouť, Drahotuše, www.mic.hranet.cz Srpen - Hustopečské dny (obecní slavnosti na zámeckém nádvoří), Hustopeče nad Bečvou, www.ihustopece.cz - Olympiáda Mikroregionu Záhoran - Revival festival Rock Trey Fest, Hranice Září - Střítežské hody, Střítež nad Ludinou, www.striteznl.cz - Dny Evropského dědictví, Hranice - Trampský mlýn, Skalička Říjen - Den kultury na zámku, Hranice Bramborový den, Partutovice Prosinec – Adventní a vánoční koncerty, Vánoční programy na náměstí, Hranice, www.mic.hranet.cz Důležité http: www.mic.hranet.cz, www.mesto-hranice.cz, www.mkz-hranice.cz, www.aquaparkplovarnahranice.cz, www.hranicko.eu, www.ltnb.cz, www.caves.cz, www.helfstyn.cz, www.hranickapropast.cz

Turistické informační centrum pak nabízí prohlídky města s průvodcem či výstup na ochoz radniční věže. Zkrátka, Hranicko je region, který je škoda nenavštívit…

Turistické informační centrum Hranice (MěÚ Hranice), Pernštejnské nám. 1, 753 01 Hranice

Červen–Září Po–Pá: 7:00–18:00 hod., So: 8.00–12.00 hod.

Říjen–Květen Po–Pá: 8.00–17.00 hod., So: 8.00–11.00 hod.

Předprodej Turistické informační centrum Hranice (na zámku), tel. 581 607 479.

Předprodej Stará střelnice, tel. 581 602 187 nebo knihkupectví Ezop (horní podloubí),tel: 581 602 547

Muzeum na zámku

stálá expozice

HRANICE NA MUŠCE

výstava historických zbraní -stálá expozice

MODEL HISTORICKÉHO JÁDRA MĚSTA

jak vypadalo historické centrum města Hranic v 18. století.

Stará radnice

15/2 - 27/5

CHLOUBA HRANIC: ZÁMEK

Výstava k 20. výročí rekonstrukce hranického zámku nabídne zajímavosti z historie zámku, unikátní fotografie a obrazy, ale také ukázku kachlí, které byly při rekonstrukci zámku objeveny. V předsálí Gotického sálu pak bude k vidění instalace zámeckého pokoje.

29/3 - 27/5
POD PRAPOREM SOKOLA
Výstava o historii hranického Sokola,vernisáž 29. března v 17 hodin v muzeu

lázeňský dům moravan

do 14/5

ALICE ADAMČÍKOVÁ KOUPILOVÁ: NEKONEČNÉ MOŽNOSTI výstava obrazů

15/5-26/6

DANUŠE PYTLÍKOVÁ: MOJE RADOST

výstava enkaustiky

synagoga muzeum-hranice.cz

3/5-17/6

OTIS LAUBERT: KALEIDOSKOP
výstava originálních obrazů, vernisáž 3. května v 17 hodin

coffee obsession

1/5-31/5

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ
z Moravské sklárny Květná, nynější Crystalite Bohemia

galerie m+m

do 9/5

MŮJ DOMOV
výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Hranice

25/5- 16/6

VÝSTAVA DĚTSKÝCH PRACÍ
vernisáž 25. května v 17 hodin

severní křídlo zámku

9/5-1/6

NEKONEČNO KARLA KONEČNÉHO
výstava hranického výtvarníka in memoriam,vernisáž 9. května v 17 hodin

dvorana zámku

do 11/5

TEN DRUHÝ ŽIVOT
výstava armády ČR

14/5 - 21/5

ELEGANCE PRVNÍ REPUBLIKY
výstava prací výtvarné soutěže Domu dětí a mládeže v Hranicích

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autoservis banka cykloservis kavárna, cukrárna kostel lékárna lékař odtahová služba policejní služebna pošta poznávací turistika veterinář vinárna autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika hotel hrad informace možnost ubytování muzeum pension pivnice prodejna potravin restaurace vlakové spojení

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Firmy v obci a jejim okolí

Kontakty

Kraj: Olomoucký kraj

Okres: Přerov

Telefon: 581 607 479

Email: mic@meu.hranet.cz

Web: www.mic.hranet.cz

Web: www.mesto-hranice.cz

Web: www.hranicko.eu