Krasová

Krasová je malebná vesnička, obklopená poli, lesy a loukami nacházející se 10 km východně od okresního města Blanska v těsné blízkosti hranic CHKO Moravský kras.

Obec byla založena v roce 1717 pod názvem Rogendorf majitelem rájeckého panství Karlem Ludvíkem z Rogendorfu, svobodným pánem z Molenburku. Po útrapách II. světové války, kdy většina obyvatel byla z obce nuceně vystěhována, byl v roce 1946 německý název změněn na líbezný a charakteristický – Krasová. Tuto událost si každoročně připomínáme první srpnovou neděli největší slavností v obci - „Tradiční krasovské hody“.

Ráz vesnice se z doby založení dochoval dodnes. Dvě řady domů lemují hlavní silnici a širokou upravenou náves plnou zeleně, které dominují košaté lípy a dva rybníky. Pomyslným středem vesnice a místem setkávání při kulturních a společenských akcí je Výletiště, kde se konají kulturní akce, které organizují členové hasičského sboru a kulturní komise.

Dalším místem setkávání je dřevěná kaplička zasvěcená sv. Klimentu Ochridskému, kterou na své zahradě v roce 2018 postavili manželé Kejnovští. Slouží pro příležitostné bohoslužby a po dohodě s majiteli i zastavení poutníků.

Blízkost nenarušené přírody, klid, čisté a zdravé prostředí lákají do obce nové obyvatele. V posledním desetiletí se obec dynamicky rozrostla na současných 172 s téměř 500 obyvateli. Občanům je dispozici prodejna COOP, pohostinství, mateřská škola, sportovní areál s posilovnou, knihovna a venkovní dětská hřiště.

V roce 2022 byla dokončena cyklostezka, která Krasovou spojuje se sousedními Jedovnicemi. Obcí prochází červená turistická trasa vedoucí přes Krasovské údolí k jeskyni Balcarka. Turisté i cyklisté se mohou občerstvit v pohostinství U Krba, nebo jen tak posedět na návsi či u soustavy retenčních nádrží a kochat se pohledem do krajiny.

fitcentrum hasičský sbor houbaření kulečník míčové hry, sportoviště možnost rybolovu naučná stezka památný strom pěší turistika taneční parket telefon veřejný internet vlejbalové hřiště autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika pivnice prodejna potravin restaurace tenis

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Kontakty

Kraj: Jihomoravský kraj

Okres: Blansko

Telefon: 516 442 218

Email: oukrasova@centrum.cz

Web: www.krasova.cz