Srubec

Obec Srubec se nachází 515 m n.mořem. Je obcí s více než 2600 obyvateli v okrese České Budějovice, v bezprostřední blízkosti krajského města, v jihovýchodním směru. Jeho katastrální území má rozlohu 6 km², a je situované ve svažitém terénu Lišovského prahu, který se zvedá výrazně nad úroveň Českobudějovické pánve. Do Srubce zajíždí českobudějovická městská hromadná doprava.

K obci dále náleží místní část Stará Pohůrka s 280 obyvateli. Náves ve Staré Pohůrce prošla roku 2009 revitalizací z dotací ROP.

Počet obyvatel obce Srubec vzrostl v uplynulých pětadvaceti letech (1990−2018) ze 600 na 2600. Srubec je tak nejrychleji rostoucí obcí v jihočeském kraji. Důvodem je rozsáhlá výstavba nových rodinných domků, neboť obec je součástí aglomerace Českých Budějovic a projevuje se zde proces suburbanizace. Kvůli nárůstu obyvatel zvažuje vedení obce stavbu základní školy pro první stupeň. Původní mateřská škola pro 20 dětí byla v minulých letech rozšířena o novou školku s dalšími dvěma třídami a její kapacita je nyní 80 dětí. Ani tato kapacita není dostačující. V obci je nedostatek dětských hřišť, sportovišť a odpočinkových zón pro obyvatele. V restituci přišla obec o kulturní zařízení se sálem, což velmi komplikuje pořádání kulturních a společenských akcí. Výuka na hudební nástroje, jazykové kurzy a cvičení pro ženy a děti se odehrává ve stísněných prostorách obecního úřadu, kde se jednou týdně schází i klub Maminek s dětmi. Nachází se zde i obecní knihovna. V obci je k dispozici obchod se smíšeným zbožím a dvě hospody.

Svou činnost zde již dlouhodobě provozují tři zájmové organizace: TJ Slavoj Srubec – oddíl kopané, Sbor dobrovolných hasičů Srubec a Myslivecké sdružení Srubec a dvě zájmová sdružení: Maminky s dětmi a Sdružení žen.

Hlavní průtah obcí je denně zahlcen osobními i nákladními automobily jedoucími do a z Českých Budějovic. Do budoucna je plánována stavba obchvatu obce. Ten by sloužil zároveň jako dálniční přivaděč dálnice D3 (Praha – Linz), která bude procházet částí obce Stará Pohůrka.

Okolní krajina je v letních měsících přímo předurčena k pěší turistice po vyznačených stezkách či mimo ně. V přilehlých lesích si přijdou na své i milovníci houbaření. Jeden ze čtyř rybníků je určen k rybolovu. V zimním období /při vhodných sněhových podmínkách/ je pak tato lokalita vyhledávána k turistice na běžkách.

Plakáty s pozvánkami na akce jsou umístěny dole pod prezentací u fotografií.

KERAMICKÁ DÍLNA

KERAMICKÁ DÍLNA - DOMEČEK VE SVAHU