Srubec

Obec Srubec se nachází 515 m n.mořem. Je obcí s 3000 obyvateli v okrese České Budějovice, v bezprostřední blízkosti krajského města, v jihovýchodním směru. Jeho katastrální území má rozlohu 6 km2, a je situované ve svažitém terénu Lišovského prahu, který se zvedá výrazně nad úroveň Českobudějovické pánve. Do Srubce zajíždí českobudějovická městská hromadná doprava.

K obci dále náleží místní část Stará Pohůrka s 307 obyvateli. Náves ve Staré Pohůrce prošla roku 2009 revitalizací z dotací ROP.

Počet obyvatel obce Srubec vzrostl v uplynulých pětadvaceti letech (1990-2023) z 600 na 3000. Srubec je tak nejrychleji rostoucí obcí v jihočeském kraji. Důvodem je rozsáhlá výstavba nových rodinných domků, neboť obec je součástí aglomerace Českých Budějovic a projevuje se zde proces suburbanizace. Kvůli nárůstu obyvatel a hlavně dětí postavila obec v roce 2020 první část základní školy pro první stupeň za přispění dotace z MŠMT a MF. V současné době probíhá dostavba dalších 5 tříd, tělocvičny a nové kuchyně s jídelnou. V září 2023 bude škola ve Slunečné ulici dokončena. Na tuto dostavbu se podařilo získat dotaci z OPŽP a IF Jihočeského kraje. Původní mateřská škola pro 20 dětí byla v minulých letech rozšířena o novou školku se dvěma třídami v Horní ulici, jednu třídu v pronajaté vile od SUS Jihočeského kraje a jednu třídu v nové ZŠ. Celkem máme umístěno 126 dětí. I tak je to nedostačující, proto připravujeme výstavbu další školky pro 56 dětí. V nedávné době přibyla v obci dvě dětská a dvě workoutová hřiště. V restituci přišla obec o kulturní zařízení se sálem, což velmi komplikuje pořádání kulturních a společenských akcí. Cvičení pro ženy a děti se odehrává ve stísněných prostorách obecního úřadu, kde se jednou týdně schází i klub Maminek s dětmi. Po dostavbě školy budou moci využívat novou tělocvičnu. Na obecním úřadě je k dispozici obecní knihovna. Novinkou v obci je Pošta Partner, kterou si občané velmi pochvalují. Je zde také obchod se smíšeným zbožím, který nyní provozují občané vietnamské národnosti a dvě hospody na návsi a ve Staré Pohůrce.

Svou činnost zde již dlouhodobě provozují tři zájmové organizace: TJ Slavoj Srubec – oddíl kopané, Sbor dobrovolných hasičů Srubec, Myslivecké sdružení Srubec a dvě zájmová sdružení: Maminky s dětmi a Sdružení žen.

Hlavní průtah obcí je denně zahlcen osobními i nákladními automobily jedoucími do a z Českých Budějovic. Z tohoto důvodu probíhá příprava obchvatu Srubce. Ten by sloužil zároveň jako dálniční přivaděč dálnice D3 (Praha – Linz), která bude procházet částí obce Stará Pohůrka.

Okolní krajina je v letních měsících přímo předurčena k pěší turistice po vyznačených stezkách či mimo ně. V přilehlých lesích si přijdou na své i milovníci houbaření. Jeden ze čtyř rybníků je určen k rybolovu. V zimním období /při vhodných sněhových podmínkách/ je pak tato lokalita vyhledávána k turistice na běžkách.

Plakáty s pozvánkami na akce jsou umístěny dole pod prezentací u fotografií.

KERAMICKÁ DÍLNA - DOMEČEK VE SVAHU

Od 2. 6. 2023 bude u srubecké hospůdky točená zmrzlina. Každý den od 12 hodin do 18 hodin. Přijďte se osvěžit :-)

autoservis hasičský sbor houbaření kaplička místní hromadná doprava naučná stezka veřejný internet autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika prodejna potravin

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Kontakty

Kraj: Jihočeský kraj

Okres: České Budějovice

Telefon: 387 200 244

Email: obec@srubec.cz

Web: www.srubec.cz