Jankov

Obec Jankov a osada Holašovice se nacházejí v Jihočeském kraji, 15 km západně od Českých Budějovic a necelých 30 km severně od Českého Krumlova. Tato oblast je součástí mikroregionu Blanský les a leží při jižním okraji významné kulturně-historické oblasti jihočeských Blat.
    Holašovice byly díky své jedinečnosti zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vesnice představuje unikátní dochovaný soubor 23 hospodářských usedlostí, tvořených více než 120 budovami, které byly stavebně a výtvarně upraveny do stylu tzv. selského baroka. Unikátní je také forma půdorysného řešení a parcelace, které je příkladem vesnického urbanismu z období vrcholné fáze středověké kolonizace. 
    Typické je pro tyto statky rozložení budov do tzv. trojstranného systému. Hlavní obytná část je situována po obvodu návsi a s výměnkem nebo sýpkou je spojena širokou bránou a vstupní brankou.  Na to navazovaly chlévy, stáje, maštale a kolna, celý dvůr uzavírala dřevěná stodola, na kterou navazovaly sady a polnosti.   
    Selské baroko je architektonický styl, který vznikl mezi lety 1840 a 1880. Je výsledkem tehdejšího prosperujícího zemědělství. Došlo k přestavbě mnoha vesnických usedlostí, rozšiřování obytných i hospodářských prostor a obecně potřebu reprezentace bohatnoucího selského stavu. Typické pro tento styl je kopírování a klasicistních prvků, které jsou obohaceny o lidovou ornamentiku a estetiku, což je uplatňováno hlavně na exponovaných částech, jako jsou štíty, vjezdy a vchodové branky. 
    Statky jsou rozmístěny kolem rozlehlé obdélníkové návsi, která je dominantou vesnice. Uprostřed je malý návesní rybníček, chalupa kováře a kovárna, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí, a kaple sv. Jana Nepomuckého. 

    První písemná zmínka o obci Jankov pochází z roku 1379.  Po zrušení poddanství náležela ves od roku 1850 do roku 1956 k obci Čakov.  Od 1. ledna je samostatnou obcí. Nejvýznamnější památkou je Návesní kaple sv. Víta z roku 1882, která je dominantou návsi. Obec a občanské sdružení se podílí na organizaci Selských slavností Holašovice, které uchovávají, podporují a rozvijí tradici staročeské lidové pouti. V koncepci obce je také podpora místních spolků a spolupráce s nimi -  působí zde fotbalový klub SK Jankov, hasičské spolky SDH Jankov a SDH Holašovice, občanské sdružení Selské baroko, dechová kapela Skalačka nebo místní myslivecké sdružení či včelařský spolek. 

V roce 2018 se oslavilo 20. let zápisu památky Holašovice na seznam UNESCO.

Další služby:
Infocentrum
    http://www.holasovice.eu/sluzby/infocentrum-holasovice/
Keramická dílna a obchod
   http://www.holasovice.eu/o-nas/co-nesmite-vynechat/keramicka-dilna/

Muzeum Selský dvůr
   http://www.holasovice.eu/o-nas/co-nesmite-vynechat/selsky-dvur/
Stravování, ubytování: 

http://www.holasovice.eu/o-nas/co-nesmite-vynechat/holasovicka-hospoda/

http://www.holasovice.eu/o-nas/co-nesmite-vynechat/spejchar-u-vojty/

hasičský sbor kaplička WC autobusové spojení cyklostezka, cykloturistika informace možnost ubytování prodejna potravin restaurace

Kalendář akcí

Aktuálně se v obci nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Fotogalerie

image-default

Firmy v obci a jejim okolí
Kontakty

Kraj: Jihočeský kraj

Okres: České Budějovice

Telefon: 387 982 145

Email: tic@holasovice.eu

Web: www.holasovice.eu

Web: www.jankovcb.cz

Web: http://www.holasovice.eu/sluzby/infocentrum-holasovice/

Web: http://www.holasovice.eu/sluzby/stravovani-ubytovani/