Muzeum Jindřichohradecka

MUZEUM JINDŘICHOHRADECKA bylo založeno roku 1882 a od roku 1927 sídlí v budově jezuitského semináře na Balbínově náměstí. Tam se nalézá stálá expozice muzea včetně KRÝZOVÝCH JESLIČEK – největšího lidového mechanického betlému na světě, zapsaného do Guinnessovy knihy rekordů. Muzeum Jindřichohradecka spravuje také kostel sv. Jana Křtitele a přilehlý minoritský klášter, kde jsou další výstavní prostory, konferenční sál a knihovna s badatelnou. Muzeum dále zpřístupňuje expozici Marie Hoppe-Tenitzerové, která je umístěna v Domě gobelínů.

Od sezóny 2012 je v jezuitském semináři na Balbínově náměstí možno vidět tyto expozice:

GOTICKÉ SOCHAŘSTVÍ - Sakrální umění na Jindřichohradecku
LANDFRASOVA TISKÁRNA - Ojedinělá kolekce památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století
BITVA NAD JINDŘICHOHRADECKEM - Jedno z největších střetnutí americké 15. letecké armády a německé Luftwaffe 24. 8. 1944 nad Protektorátem Čechy a Morava v rámci války o pohonné hmoty
JIHOČESKÉ BETLÉMY - Historie a současnost jihočeských betlémů
U PANNY MARIE POMOCNÉ - Původní zařízení jindřichohradecké lékárny
SÍŇ EMY DESTINNOVÉ - Život a umělecký odkaz nejslavnější české operní pěvkyně
CECHY A ŘEMESLA - Historie řemeslné výroby na Jindřichohradecku
MĚŠŤANSKÁ A LIDOVÁ KULTURA - Život ve městě a na vesnici v polovině 19. století
OBRAZOVÁ GALERIE - Výtvarná díla ze sbírek Muzea Jindřichohradecka
MĚSTO PÁNŮ Z HRADCE - Jindřichův Hradec a okolí ve středověku a raném novověku
HOLUB LUDENS - Život a dílo výtvarníka Vladimíra Holuba
MALOVANÉ OSTROSTŘELECKÉ TERČE - Jindřichohradečtí ostrostřelci a jejich zbraně JIHOČESKÁ LADA - Vývoj šicích strojů a dobová móda.

HISTORIE VYTESANÁ DO KAMENE - nová stálá expozice kamenných artefaktů ze sbírek Muzea Jindřichohradecka.
Sklep jezuitského semináře na Balbínově nám.

Muzeum Jindřichohradecka – jezuitský seminář (Krýzovy jesličky)

otevřeno denně

8.30 - 12.00 a 13.00 - 17.00

Výstavní prostory v minoritském klášteru

1. dubna - 31. května denně mimo pondělí              9.00-12.00 a 13.00-16.00 hodin

1. června - 30. září denně                                           9.00-12.00 a 13.00-16.00 hodin

1. října - 6. ledna denně mimo pondělí                     9.00-12.00 a 13.00-16.00 hodin

https://www.mjh.cz/minoritsky-klaster

Kostel sv. Jana Křtitele

Kostel sv. Jana Křtitele patří k nejhodnotnějším stavebním památkám jižních Čech.V interiéru kostela se nacházejí cenné raně barokní oltáře, renesanční a barokní lavice, kazatelna se sochou sv. Jana Křtitele a řada náhrobků. Nejkvalitnějším je pozdně gotický náhrobek Magdaleny z Gleichenu.

1. června - 30. září denně    9.00-12.00 a 13.00-16.00 hodin

24. prosince, 31. prosince a 1. ledna zavřeno

https://www.mjh.cz/minoritsky-klaster/kostel-sv-jana-krtitele
Městská vyhlídková věž

duben a září o víkendech a svátcích                10.00-12.30 a 13.00-16.00 hodin

květen o víkendech a svátcích                          10.00-12.30 a 13.30-18.00 hodin

červen až srpen denně                                       10.00-12.30 a 13.30-18.00 hodin

https://www.mjh.cz/mestska-vez

Knihovna Muzea Jindřichohradecka s badatelnou
OTEVŘENO CELOROČNĚ
pondělí a středa 12.30 – 15.30

Probíhající výstavy:

TRADICE JEDNÉ HRANICE

Výstava představuje historii, ale především současnost tradičních lidových zvyků a řemesel v jižních Čechách, na Vysočině, na jižní Moravě a v Dolním Rakousku. Snaží se ukázat jejich specifika a také společné rysy. Cílem výstavy je v prvé řadě seznámit návštěvníka s životem obyvatel venkova 19. a počátku 20. století a s pomocí několika zvolených témat poukázat, jak se lidé v průběhu roku bavili a jak pracovali. Výstavní síň Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici.

Z CYKLU JINDŘICHŮV HRADEC VE SBÍRCE MUZEA KAPITOLA I. HORNÍ NÁMĚSTÍ – SVĚDEK DĚJIN

První výstava z připravovaného cyklu "Jindřichův Hradec ve sbírce muzea" nese název "Dolní náměstí – svědek dějin". Starým náměstím, které je zároveň nejčastěji přejmenovávaným místem v Jindřichově Hradci, doslova procházela historie. Na fotografiích, pohlednicích a uměleckých předmětech jsou zmapovány přeměny náměstí. Pomocí archeologických nálezů přibližujeme také jeho historický vývoj od poloviny 13. století po ničivý požár 19. května 1801, od kterého uplyne v letošním roce 220 let. Konferenční sál Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici.

Vážení návštěvníci,

s velkou radostí Vám oznamujeme, že unikát našeho jindřichohradeckého muzea - Krýzovy jesličky - je po sedmi letech náročného restaurování opět zpřístupněn veřejnosti v celé své kráse. Toto výjimečné umělecké dílo, které je od roku 1998 zapsáno v Guinnessově knize rekordů, nyní opět září a je připraveno se Vám představit konečně kompletní.

Úspěšný výsledek restaurování je zásluhou nejen pracovníků muzea, ale také špičkových externích restaurátorů. Společně tvořili tým, v němž pracovali bok po boku restaurátorky Zdeňka Skořepová a Tereza Bušková Krninská, Vendula Skořepová, konzervátoři Luděk Fiala a Lucie Rehardtová, a technici Tomáš Fedra a Pavel Cichra. Tým byl řízen Alexandrou Zvonařovou a Janem Svobodným, kteří měli na starosti nejen organizaci a odborný dohled nad restaurováním, ale také technické aspekty týkající se nového osvětlení, řídící jednotky a přípravy vícejazyčného návštěvnického programu s mluveným slovem a hudebním doprovodem. Grafické práce spojené s propagací a novým informačním panelem provedla Helena Svobodová.

Generální rekonstrukce jesliček nám během těchto sedmi let přinesla mnoho zajímavých objevů, zejména při restaurování figurek. Ty byly zjištěny jako mnohem barevnější, než jsme si původně mysleli, a některé dokonce nesly dataci a jméno tvůrce, což nám umožnilo lépe identifikovat další figury. Dalším velkým objevem bylo zjištění, že některé pohyblivé figury byly nefunkční kvůli technickým závadám, ale díky šikovnosti našich restaurátorů a techniků byl tento problém vyřešen.

Restaurování Krýzových jesliček bylo náročné a plné výzev, ale s radostí Vám nyní můžeme oznámit, že výsledky jsou nádherné. Těšíme se, že s Vámi budeme moci tento jedinečný umělecký poklad sdílet od soboty 7. října až do 6. ledna 2024, kdy muzeum tradičně uzavírá své dveře pro veřejnost.

Přijďte sami posoudit výsledky restaurování a obdivovat Krýzovy jesličky v celé jejich kráse. Těšíme se na setkání s Vámi!

Srdečné poděkování patří všem spolupracovníkům, kteří se na náročném restaurování podíleli. 😊👏🌟🎉💐👍💖

https://m.youtube.com/watch...

BETLÉMY MUZEA JINDŘICHOHRADECKA NA SVĚTOVÉ VÝSTAVĚ BETLÉMŮ VE VATIKÁNU

„100 PRESEPI IN VATICANO“

Jindřichův Hradec, 2. ledna 2024 - Bazilika sv. Petra ve Vatikánu každoročně pořádá výstavu „100 presepi in Vaticano“ (100 betlémů ve Vatikánu), která prezentuje 100 vybraných betlémů z celého světa. V závěru minulého roku bylo naše muzeum osloveno Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci ve Vatikánu s prosbou o zapojení se do této významné aktivity s cílem prezentovat jihočeskou kulturu. Nabídka nás potěšila a vytipovali jsme několik zajímavých betlémů z naší bohaté sbírky. Po napjatém očekávání byly nakonec vatikánskou komisí vybrány hned dva velmi reprezentativní dřevěné řezané betlémy. Jeden je dílem známého jindřichohradeckého řezbáře Romana Galka a druhý Jiřího Bürgra z Nových Homolí u Českých Budějovic.

„Jedná se o velmi kvalitní umělecká díla s hlubokým duchovním obsahem, která jsou ozdobou jindřichohradeckého sbírkového fondu betlémů. Oba betlémy byly ve Vatikánu představeny veřejnosti 8. prosince 2023 na slavnostní inauguraci výstavy na náměstí sv. Petra za přítomnosti mnoha velvyslanců a vysokých církevních hodnostářů v čele s Mons. Fisichellou a zaznamenaly zvýšený zájem nejen pro svou mimořádnou kvalitu řezby, ale také proto, že se jednalo o jedny z mála českých betlémů, které se kdy ve Vatikánu objevily. Součástí prezentace našeho muzea a jihočeského kraje byla i moje přednáška v papežské koleji Nepomucenum s tématem „Jihočeský advent, Vánoce a betlémy, kterou navštívilo na 150 českých občanů žijících v Itálii v čele s velvyslancem ČR v Římě J. E.  Janem Kohoutem, velvyslancem ČR při Svatém stolci J. E. Václavem Kolajou a ředitelem Českého centra v Římě Robertem Mikulášem,“ sdělila kurátorka fondu betlémů Mgr. Alexandra Zvonařová.

Vzhledem k velkému úspěchu jihočeských betlémů byla velvyslancem ČR v Římě J. E. Janem Kohoutem nabídnuta Muzeu Jindřichohradecka další spolupráce při výstavách betlémů nejenom ve Vatikánu, ale i v dalších místech Itálie.

S plnou důvěrou ve výsledky naší práce srdečně zveme novináře a veřejnost, aby se připojili k tomuto významnému okamžiku pro naše muzeum a sdíleli s námi tento významný milník v historii Muzea Jindřichohradecka.

Tiskový kontakt:

  • Ing. Martina Machartová – PR, marketing, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 702 208 639/e-mail: machartova@mjh.cz )

  • Mgr. Alexandra Zvonařová - kurátorka projektu, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 728 989 968/e-mail: zvonarova@mjh.cz)

Výstava o Nežáreckém předměstí v Muzeu Jindřichohradecka

Od 1. dubna 2024 do 6. ledna 2025 bude v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici v běžné otevírací době přístupná výstava s názvem Nežárecké předměstí, která je součástí dlouholetého cyklu výstav Město Jindřichův Hradec ve sbírce muzea

Připravovaná výstava se zaměří na specifický vývoj tohoto předměstí Jindřichova Hradce, v němž po staletí převládal zemědělský a řemeslnický ráz v podobě hospodářských a panských dvorů, dílen koželuhů a jirchářů, soukeníků a dalších drobných řemeslníků. Malebnost celému předměstí dodával starobylý kostelík sv. Jakuba na návrší, k němuž stoupala od 16. století křížová cesta, obklopená později městským parkem. V průběhu 19. století začaly volný prostor mezi dvorci postupně zaplňovat obytné domky i honosné vily se zahradami, výletní restaurace, ale také průmyslové provozy, jako např. pivovar, lihovar, továrna na punčochové zboží či proslulý očkovací ústav, později bytové domy a řadová zástavba.

Na výstavě budou kromě fotografií, pohlednic a obrazů k vidění také plastiky, řemeslné nástroje, listinné materiály, model jezu na Nežárce a další trojrozměrné předměty. Srdečně zveme k návštěvě výstavy,“ uvedla jedna ze čtyř kurátorů výstavy, Mgr. Lenka Dvořáková.

Kontakt:

Tiskový kontakt:

  • Ing. Martina Machartová – PR, marketing, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 702 208 639/e-mail: machartova@mjh.cz)

  • Mgr. Lenka Dvořáková, kurátorka výstavy, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 384 363 661/e-mail: dvorakova@mjh.cz

Bližší informace: www.mjh.cz

https://www.facebook.com/MuzeumJindrichohradecka

Muzeum Jindřichohradecka a Rok české hudby 2024

Výstavka Bedřich Smetana a Jindřichův Hradec

Od 1. května 2024 bude v konferenčním sále v areálu kláštera minoritů instalována výstavka ke 200. výročí narození významného hudebního skladatele Bedřicha Smetany, které je ústředním tématem letošního celonárodního Roku české hudby 2024. Výstava akcentuje především pobyt malého Bedříška v Jindřichově Hradci (1831‒1835), představí návštěvníkům nejen jeho osobnost, ale též místa, která jej v našem městě výrazně ovlivnila. Připomenuta bude jeho první skladba kvapík D dur, která vznikla právě v Jindřichově Hradci, zdejší bohatý společenský život, jehož se Bedřichova rodina aktivně účastnila, ale též nešťastná událost, která ovlivnila pozdější Smetanovu ztrátu sluchu. Pozornost bude věnována také osobní návštěvě Bedřicha Smetany v Jindřichově Hradci v roce 1872 a ohlasům osobnosti v Jindřichově Hradci – dodnes existující pamětní desce, osudům Smetanova zátiší, uvedení Smetanových oper ve městě a zdejšímu pěveckému sboru, který nese jeho jméno. Výstava bude přístupna do 30. září 2024.

Štěpánka Běhalová

Tiskový kontakt:

  • Ing. Martina Machartová – PR, marketing, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 702 208 639/e-mail: machartova@mjh.cz)

  • PhDr. Štěpánka Běhalová, PhD. - kurátorka projektu, Muzeum Jindřichohradecka

(tel.: 602 218 508/e-mail: behalova@mjh.cz)

 

Bližší informace: www.mjh.cz

https://www.facebook.com/MuzeumJindrichohradecka/

 

 

Kalendář akcí

Aktuálně se nekoná žádná akce. Zvolte si jiný den.

Kontakty

Telefon: 384 363 660

Email: muzeum@mjh.cz

Web: www.mjh.cz

Web: https://www.mjh.cz/minoritsky-klaster

Web: https://www.mjh.cz/mestska-vez

Web: https://www.facebook.com/MuzeumJindrichohradecka/

Adresa: Balbínovo náměstí 19/I, 377 01