Holašovická náves představuje výjimečně dochovaný soubor hospodářských usedlostí, které byli stavebně a výtvarně upraveny v průběhu 19. století do specifické podoby tzv. selského baroka. Unikátní je dosud neporušená forma půdorysného řešení, parcelace i struktura zástavby. Usedlosti jsou rozloženy po celém obvodu rozlehlé návsi.
První písemná zmínka pochází z roku 1292, kdy král Václav II. daroval Holašovice cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě, ke kterému patřily až do konce feudalismu. Původně zde převládalo české obyvatelstvo, ale národnostní poměr se změnil po morové epidemii v 16. století, kdy byli Holašovice dosídleny německými osadníky.
Od roku 1850 náležela ves k obci Záboří a od roku 1964 tvoří Holašovice součást obce Jankov.
V r. 1998 byla ves zapsána pro své mimořádné architektonické a urbanistické hodnoty na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Komplex uvedený na seznamu zahrnuje 23 památkově chráněných usedlostí se 120 budovami.
Za návštěvu stojí historická kovárna i barokní kaple na návsi, keramická dílna a také bývalá škola, ve které je dnes turistické informační centrum. Najíte se v jedné z místních hospod a je zde také možnost ubytování.
Navštívit můžete i muzeum Selský dvůr, který je jediným přístupným stavením ve vsi. Za vesnicí se nachází kamenný kruh tzv. Holašovické Stonehenge, který je největší replikou Britského Stonehenge na světě.
V roce 2024 jsme oslavili 25. výročí konání Selských slavností.
Komentované prohlídky: https://www.holasovice.eu/aktuality/komentovane-prohlidky